Decyzja sądu zastąpi wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu we własność
Dzieje się tak z powodu m.in. niechęci niektórych właścicieli lokali do ponoszenia kosztów związanych z przekształceniem, nieuregulowaniem spraw spadkowych, brakiem kontaktu z właścicielami przebywającymi poza miejscem zamieszkania.
Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w przypadku współużytkowania wieczystego wniosek o przekształcenie muszą złożyć wszyscy współużytkownicy wieczyści.
Z żądaniem mogą wystąpić również współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Wówczas sąd wydaje zgodę na złożenie w imieniu pozostałych współużytkowników wniosku o przekształcenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku ( sygn. akt II SA/Gd388/17) rozpatrywał sprawę jednego ze współużytkowników wieczystych, który nie zgodził się z decyzją prezydenta Sopotu w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntu we własność. Zwrócił się o uchylenie tej decyzji gdyż oświadczył, że nie składał wniosku o przekształcenie. Sąd uznał, że działania prezydenta były zgodne z prawem, gdyż wnioskodawcy przekształcenia mieli postanowienie sądy rejonowego zezwalające im na złożenie wniosku też w imieniu tego współużytkownika wieczystego. Gnieźnieńska SM (dz)