PEC odpowiada - Nie układ, a rachunek ekonomiczny i bezpieczeństwo !
że nasza firma nie posiada z Gnieźnieńską Spółdzielnią Mieszkaniową układów, o których mowa w artykule. Z GSM łączy PEC jedynie umowa handlowa, zgodna z ustawą Prawo Energetyczne, która przeszła pozytywną weryfikację dokonaną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, a rozliczenia następują na podstawie liczników energii cieplnej zgodnie ze stawkami zatwierdzonymi przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), który stoi na straży interesów odbiorców energii cieplnej.
W zaistniałej sytuacji, w związku z problemem z wentylacją pomieszczeń, GSM zaproponowała mieszkańcom wieżowca przy ul. Sobieralskiego 9 zamianę „junkersów” gazowych na ciepłą wodę podgrzewaną przez PEC, jako jedno z rozwiązań. Naszym zdaniem jest to rozwiązanie najlepsze, bo bezpieczne, sprawdzone i jak pokazały przykłady z Polski, tańsze od podgrzewania wody przy użyciu gazu. Niemniej jednak mieszkańcy budynku przy ul. Sobieralskiego 9 oraz innych budynków mają wybór. PEC zadeklarował, że koszt dostosowania węzłów na potrzeby podgrzewania wody w budynkach zasilanych Ciepłem systemowym pokryje we własnym zakresie. Instalację wewnętrzną wykonywałaby firma wybrana przez GSM. Technologia zastosowana w takich przypadkach generuje minimalne straty cyrkulacyjne i w przeliczeniu na mieszkanie jest porównywalne z ceną nowego podgrzewacza.
Mieszkańcom Gniezna PEC kojarzy się przede wszystkim z ogrzewaniem. Oprócz dostarczania energii cieplnej w sezonie grzewczym, który z reguły trwa od października do kwietnia, dostarczamy jednak przez cały rok energię cieplną do podgrzewania wody. Nie ma już chyba mieszkańca miasta Gniezna, który nie uznałby, że ogrzewanie z użyciem Ciepła systemowego jest relatywnie najtańszym sposobem zapewnienia sobie komfortu cieplnego (biorąc pod uwagę wszystkie koszty ogrzewania). Oczywiście koszty ponoszone na ogrzewanie przez różne gospodarstwa domowe są odmienne i zależą nie tylko od sposobu ogrzewania, ale od potrzeb cieplnych, w tym od ocieplenia budynku, szczelnych okien, usytuowania mieszkania w budynku wielorodzinnym, czy też przyzwyczajeń mieszkańców.
Wśród części mieszkańców Gniezna panuje jednak cały
czas błędne przekonanie, że ciepła woda „dostarczana przez PEC” jest droga. Ważne,
żeby podkreślić, że PEC nie dostarcza ciepłej wody, a jedynie podgrzewa zimną
wodę dostarczaną przez PWiK, z użyciem Ciepła systemowego, relatywnie
najtańszego czynnika grzewczego. Dlatego
koszt ciepłej wody wytwarzanej z wykorzystaniem energii cieplnej (Ciepła
systemowego) dostarczanej przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie
jest generalnie porównywalny z kosztem podgrzania wody z użyciem gazu ziemnego,
a nawet niższy jeśli zastosujemy dwufunkcyjne miniwęzły cieplne. Jest to
urządzenie podobne do dwufunkcyjnego kotła gazowego, do którego dostarczane
jest ciepło. W urządzeniu tym następuje pomiar energii cieplnej, która zostanie
zużyta na potrzeby centralnego ogrzewania
i podgrzania wody użytkowej. Dzięki takiemu urządzeniu, każdy lokator płaci
dokładnie za tyle energii cieplnej ile zużył. Rozwiązanie to jest generalnie
jednak możliwe w nowo budowanych obiektach.
Koszt podgrzania wody użytkowej w zasobach administracyjnych GSM jest wyższy ogrzewania wody gazem, w związku z przyjęciem wskaźników rozliczeniowych na poziomie 0,65 GJ na m3 podgrzanej wody. Jest to wskaźnik średni, dla całych zasobów budynków wielorodzinnych, który mówi ile ciepła (GJ – jednostka energii cieplnej) zostało zużyte do podgrzania 1m3 wody. Są jednak bloki, gdzie współczynnik ten wynosi 0,30 GJ na m3 i jest to wartość porównywalna z podgrzaniem wody z użyciem gazu oraz takie budynki, dla których wskaźnik ten wynosi 1,4 GJ na m3. Wynika to z zastosowanych kilkadziesiąt lat temu rozwiązań technicznych oraz obecnego stanu pionów wewnętrznych (zakamienienie). Za wyższe koszty podgrzania wody odpowiedzialna jest też cyrkulacja, czasami pomiędzy kilkoma budynkami (węzły grupowe). Dlatego też w porozumieniu z GSM, PEC zamienia węzły grupowe na indywidualne. Takie działanie rozpoczęto już na osiedlu Jagiellońskim.
Ponadto z posiadanych przez nas informacji wynika, że Zarządcy budynków rekomendują działania remontowe dotyczące rozprowadzenia ciepłej wody w budynkach wielorodzinnych. Oznacza to niezbicie, że ciepła woda podgrzewana przez PEC wcale nie musi być droga, jeśli oczywiście zastosowane zostaną odpowiednie działania inwestycyjne. Jeśli bowiem Ciepło systemowe jest relatywnie najtańszym sposobem zapewnienia sobie komfortu cieplnego w mieszkaniach, w tym jest rozwiązaniem tańszym niż ogrzewanie gazem, to podgrzanie wody z jego użyciem też jest tańsze. Za zwiększone koszty ogrzewania wody, tak jak już wspomniano odpowiedzialne są rozwiązania techniczne, ich stan oraz cyrkulacja. W skrajnych przypadkach podgrzana woda pokonuje w sposób ciągły drogę ponad 200 m. Straty energii w sieci są zaś nieuniknione bez względu na sposób wytwarzania energii cieplnej.
Od nowego sezonu grzewczego 2013/2014 ceny ciepłej wody będą o prawie połowę tańsze!
Obecnie, dążąc do obniżenia ostatecznej ceny ciepłej wody dla poszczególnych mieszkańców, od października br. GSM planuje obniżyć stosowany do rozliczeń współczynnik energii cieplnej potrzebnej do jej podgrzania z 0,65 GJ na m3 do 0,35 GJ na m3. Działanie to obniży cenę ciepłej wody do poziomu porównywalnego z podgrzewaniem gazem w kotłach dwufunkcyjnych i „junkersach”. Ewentualne mniejsze lub większe zużycie energii cieplnej zużywanej na podgrzanie wody użytkowej w poszczególnych budynkach będzie rozliczone w całkowitym zużyciu energii cieplnej w tych budynkach, tak jak to miało miejsce dotychczas. Jednocześnie działania inwestycyjne w najbliższych latach powinny doprowadzić do tego, żeby współczynnik 0,35 GJ na podgrzanie m3 wody stał się osiągalny dla każdego budynku wielorodzinnego.
Należy zwrócić uwagę, że Ciepło systemowe z PEC to nie
tylko niska cena ale przede wszystkim bezpieczeństwo.
Na uwagę zasługuje przede wszystkim brak możliwości zatrucia się czadem
wydobywającym się z niesprawnego kotła lub pieca albo niedrożnych przewodów
kominowych oraz brak możliwości wybuchu gazu i pożaru. Jeśli więc nawet
podgrzanie wody z użyciem Ciepła systemowego jest
w tej samej cenie co podgrzanie jej gazem, to tylko ze względów pełnego 100%
bezpieczeństwa warto zastanowić się nad skorzystaniem z Ciepła systemowego!
Korzystając z Ciepłej wody podgrzewanej z użyciem
Ciepła systemowego nie musimy martwić się o nawiewy w oknach czy też drzwiach. To także estetyka pomieszczenia, poprawa jakości
powietrza, brak zanieczyszczeń w mieszkaniu oraz redukcja emisji spalin w
miejscu zamieszkania.
W aspekcie ewentualnego zastąpienia gazowych podgrzewaczy, podgrzaniem wody z
wykorzystaniem Ciepła systemowego, wiele osób z pewnością obawia się konieczności
adaptacji łazienek. Wiąże się to bowiem z likwidacją podgrzewacza oraz rur gazowych. Przy zastosowaniu obecnych
rozwiązań technicznych nie ma śladu po adaptacji pomieszczenia (przykład na
zdjęciach poniżej), a czas demontażu i montażu instalacji jest bardzo krótki.
Na zamianę
podgrzewaczy gazowych na Ciepło systemowe zdecydowali się m.in. mieszkańcy
Piły. Miejska Energetyka Cieplna dokonała analizy porównania kosztów ciepłej
wody po wykonaniu podłączenia. Okazało się, że biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujące taryfy (PGNiG
i MEC Piła) roczna oszczędność z tytułu
użytkowania ciepłej wody podgrzewanej przez MEC dla gospodarstwa domowego
wynosi 35 zł, przy czym cena energii cieplnej w Pile jest nieco wyższa niż w Gnieźnie. Oznacza to, że w porównywalnych warunkach oszczędności te powinny być nieco większe. Nie jest to jedyna oszczędność. Kolejne 90 zł mieszkańcy tych budynków zaoszczędzili na corocznym braku przeglądów i
konserwacji urządzeń gazowych w mieszkaniu. Nie będą konieczne również przeglądy wewnętrznej instalacji
spalinowej i gazowej. (z podgrzewaczem gazowym).
Podsumowując, ciepła woda użytkowa podgrzewana przez PEC to:
· Dobra cena
· Bezpieczeństwo dla zdrowia
· Estetyka pomieszczenia
· Niezawodność instalacji
· Brak dodatkowych kosztów eksploatacji (przegląd kotła, wentylacji itp.)
Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z Ciepła systemowego ?
W przypadku lokatorów prosimy o zgłoszenie się do swojego Zarządcy nieruchomości, natomiast Zarządców zapraszamy do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie. Określimy rodzaj węzła cieplnego oraz sposób podłączenia obiektu do sieci ciepłowniczej. Jeśli węzeł już istnieje ustalimy sposób jego dostosowania do wymogów podgrzewania ciepłej wody. Wszystko to zostanie przedstawione w warunkach technicznych przyłączenia. Dodatkowo przygotujemy kalkulację kosztów. Wszystkim zainteresowanym Ciepłem systemowym oraz budową, modernizacją lub wymianą węzła cieplnego zapewniamy kompleksową pomoc i doradztwo. Wspólnie poszukamy najlepszych rozwiązań. Nasza oferta zmiany sposobu podgrzewania wody skierowana jest do mieszkańców osiedla Tysiąclecia, którzy podgrzewają wodę za pomocą tzw. junkersów.
Nasze Pogotowie Ciepłownicze monitoruje 24h na dobę stan urządzeń węzła cieplnego i czuwa nad jego prawidłową pracą, także w godzinach popołudniowych oraz w święta, kiedy o fachowca potrzebnego do zepsutego pieca czy też kotła jest zwykle trudno. To także ważne, kiedy za oknem panuje chłód i zimno! (PEC)
