Hala garażowa w budynku wspólnoty mieszkaniowej
Wielostanowiskowa hala garażowa znajdująca się w budynku , może stanowić część wspólną nieruchomości lub wyodrębniony lokal mający kilku a nawet kilkuset współwłaścicieli miejsc postojowych.
O ile hala garażowa jako część wspólna nieruchomości nie stwarza większych problemów, bo wszyscy właściciele mieszkań czy lokali użytkowych ponoszą koszty jej utrzymania, to w drugim przypadku występują problemy.
Jeżeli współwłaściciel hali garażowej jest jednocześnie właścicielem lokalu w tej samej nieruchomości, jego udział w nieruchomości wspólnej to udział wynikający z własności lokalu oraz udział wynikający ze współwłasności hali garażowej. Przy czym przy głosowaniu nad uchwałami udziały te się nie sumują.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w głosowaniu nad uchwałami wspólnoty, hala garażowa głosuje ”jednym głosem” co oznacza, że aby głos hali garażowej był ważny wszyscy współwłaściciele muszą być jednomyślni. W praktyce jednak jest to trudne do osiągnięcia i dlatego hala garażowa najczęściej nie głosuje.
Problem wtedy z podejmowaniem uchwał mają wspólnoty, w których hala garażowa ma duży udział.
Jedynym wówczas sensownym i dopuszczalnym przez prawo rozwiązaniem jest powierzenie zarządu halą jednemu ze współwłaścicieli, który w imieniu pozostałych będzie ją reprezentował. ( orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 4.10.2006 r – sygn. akt II CSK 218/06).
Właściciel stanowisk w hali garażowej czyli współwłaściciele tej hali ponoszą koszty związane z utrzymaniem samej hali oraz koszty utrzymania części wspólnych nieruchomości.
O ile wysokość zaliczek, które mają płacić „garażowicze” na
koszty utrzymania części wspólnych podejmuje wspólnota, o tyle ustalenie
wysokości zaliczek na utrzymanie hali garażowej leży w gestii jej
współwłaścicieli a nie wspólnoty. (dz)