Wygaśnięcie prawa lokatorskiego a zwrot wkładu
W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, spółdzielnia obowiązana jest wypłacić osobie uprawnionej wkład mieszkaniowy obliczony według zasad prawnych i relacji cenowych obowiązujących w dniu wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania nierozerwalnie związane jest z członkostwem w spółdzielni. Wraz z wygaśnięciem członkostwa wygasa spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego.
Przykładowo, jeżeli prawo do lokalu wygasło w 1999 roku (wykluczenie z członkostwa w spółdzielni), a opróżnienie lokalu i przekazanie go do dyspozycji spółdzielni nastąpiło w 2010 roku, to rozliczenie z tytułu wygasłego prawa następuje według zasad prawnych i wartości lokalu obowiązujących w dacie wygaśnięcia prawa w 1999r.
Natomiast, jeżeli ustanie członkostwa, wygaśnięcie prawa do lokalu i jego opróżnienie następuje w jednym czasie, to spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Z wartości tej potrąca się:
- nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji budżetowej w części przypadającej na ten lokal;
- kwoty zaległych opłat eksploatacyjnych wraz z odsetkami karnymi;
- koszty określenia wartości rynkowej lokalu.
Podstawy prawne:
1. art. 11 ust. 11-4 Ustawy z dnia 14 czerwca 2007 roku o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych…;
2. wyjaśnienie Dyrektora Biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w sprawie sposobu rozliczania wkładu mieszkaniowego z dnia 22.09.2008r.