W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES. OK, rozumiem
Aktualności

wróć

Czy łatwo jest odwołać członka zarządu spółdzielni?

27 IV 2017, 10:10:00

Rodzi się pytanie czy spółdzielcy chcący dać wyraz swojemu niezadowoleniu z działalności zarządu spółdzielni mogą w czasie obrad walnego zgromadzenia podjąć uchwałę o nie udzieleniu zarządowi absolutorium i odwołaniu go na walnym zgromadzeniu.

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż są różne rozstrzygnięcia sądowe tej kwestii.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25.09.2014 r sygn. akt II CSK 704/13 uznał powołując się na art. 49 §4 prawa spółdzielczego, że członkowie zarządu, którym walne zgromadzenie nie udzieliło absolutorium mogą być odwołani przez wymieniony organ za składu zarządu także wówczas, jeżeli stosownie do postanowień statutu wybór członków zarządu należy do rady nadzorczej, a nie do walnego zgromadzenia.

Zdaniem sądu podjęcie uchwały przez walne zgromadzenie w przedmiocie odwołania członków zarządu, którzy nie uzyskali absolutorium nie wymaga objęcia porządkiem obrad walnego zgromadzenia. Brak jest również podstaw do tego aby odwołanie członków zarządu musiało być realizowane wyłącznie na tym samym posiedzeniu, na którym podjęta została uchwała o nieudzieleniu absolutorium członkom zarządu.

Biorąc pod uwagę art. 83 ust. 7 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na który w swoich orzeczeniach powołują się sądy orzekające na korzyść zarządzających spółdzielnią, walne zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członków w terminach i w sposób określony w ustawie.

Zdaniem niektórych ekspertów sprawa możliwości odwołania członka zarządu, który nie otrzymał absolutorium jest nieuregulowana w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, dlatego tez należy stosować przepis korzystniejszy dla spółdzielców wynikający z prawa spółdzielczego. Gnieźnieńska SM (dz)

©