Blokady na miejscach postojowych dla niepełnosprawnych
Blokady na miejscach postojowych dla niepełnosprawnych przed budynkami są dozwolone.
Projekt budowlany budynku wielorodzinnego i udzielone pozwolenie na jego budowę oraz zagospodarowanie terenu infrastrukturą techniczną i komunikacyjną przewidywał realizacje 11 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.
Na parkingu, który leżał na terenie wspólnoty mieszkaniowej zamontowane zostały na każdym z miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych blokady parkingowe.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał wspólnocie demontaż blokad parkingowych argumentując to tym, iż zamontowane przez właścicieli przedmiotowego budynku blokady uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym korzystanie z miejsc postojowych.
Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych powinny mieć charakter ogólnodostępny.
Od powyższej decyzji odwołanie wniosła wspólnota mieszkaniowa do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który podtrzymał decyzję I instancji. Uznał on, ze w tym stanie rzeczy nie mamy do czynienia z parkingiem jako samodzielnym obiektem budowlanym, lecz parkingiem jako urządzeniem budowlanym związanym z funkcjonowaniem budynku. Ograniczenie blokadami parkingowymi miejsc postojowych dla niepełnosprawnych jest działaniem utrudniającym w/w osobom korzystanie z budynku w celach mieszkaniowych nawet jeśli nie wykupili miejsca postojowego. Tym bardziej, ze miejsca postojowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych należą do części nieruchomości wspólnej.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który wyrokiem z dnia 2.02.2018 r – sygn. akt SA/Kr1547/17 uchylił zaskarżone decyzje. Stwierdził on, ze choć przepisy w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki nakazują zaprojektowanie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych to nie mówią nic o tym, że mają być to miejsca ogólnodostępne.