Covidowy „Biuletyn”
W tym roku, z uwagi na sytuacje epidemiologiczną, biuletyn ukazuje się tylko w formie elektronicznej i jest zamieszczony na stronie www.sm-gniezno.pl zakładka „Biuletyny”.
Można tam znaleźć ciekawe informacje o aktualnej sytuacji spółdzielni, planach na przyszłość oraz problemach, z którymi spotykamy się każdego dnia.
W biuletynie poinformowano również na temat działalności Rady Nadzorczej Gnieźnieńskiej SM, Walnego Zgromadzenia Członków, kredytów mieszkaniowych, zadłużeń i ich egzekucji, wentylacji mieszkań w czasie pandemii itp.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem zamieszczonym w elektronicznym wydaniu biuletynu.
Gnieźnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa
Nie tak miał wyglądać kolejny 118 rok istnienia Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Jak zawsze rozpoczęliśmy go z ogromnymi nadziejami i tworzonymi planami dalszego rozwoju jednej z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w kraju. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że docierające z dalekiego chińskiego miasta Wuhan informacje mogą mieć wpływ na życie naszych rodzin, naszych lokalnych społeczności jak też całej ludzkości. Wszystko przyszło nagle. Musieliśmy z dnia na dzień przestawić się na życie w czasach zarazy. Otwarty świat zaczął się nagle przed nami zamykać.
Pandemia uwidoczniła co jest ważne w życiu, a z czego można zrezygnować. Na sytuację zagrożenia, a szczególnie takiego, którego nie widać każdy z nas reaguje inaczej co dobitnie pokazuje nasza codzienność. Tak jak zawsze w takich sytuacjach oprócz zdecydowanej większości czyli tych wierzących, pojawili się ludzie niewierzący w pandemię, jak też obojętni wobec tego, co się wydarzyło. Ta różnorodność rodzi liczne komplikacje w procesie zarządzania kryzysowego. Zaraza uderzyła nie tylko w ludzi. Na nowo trzeba było również organizować pracę firm i całej gospodarki.
Gnieźnieńska SM musiała w krótkim czasie przystosować się do pracy w warunkach zagrożenia epidemiologicznego. Musieliśmy zrobić to, co robiliśmy zawsze. Trzeba było zadbać o to, aby nie wystąpiła przerwa w dostawie mediów (woda, prąd, gaz, ciepło), zadbać o czystość na terenach (śmieci) oraz bezpieczeństwo naszych budynków. Robiliśmy i robimy to z firmami obsługującymi naszą spółdzielnię (PWiK), PEC-em, URBiS-em, ENEA, PGNiG). Szczególny nacisk położono na ochronę pracowników, których utrata może rodzić nieobliczalne konsekwencje. Na początku brakowało wszystkiego. Trzeba było walczyć o środki odkażające, maseczki, sprzęt potrzebny do pracy w warunkach pandemii.
Radzimy sobie tak, jak umiemy najlepiej, chociaż nie unikamy błędów.
W tym trudnym okresie udało się nam zrealizować prawie wszystkie zaplanowane remonty, w tym podłączenie budynku Armii Poznań 1 w Kłecku do instalacji gazowej. Zahamowaniu uległy prace związane z podłączeniem instalacji ciepłej wody do mieszkań wyposażonych jeszcze w gazowe podgrzewacze wody (ograniczono się tylko do robót w częściach wspólnych). Pandemia uniemożliwiła wykonanie prac w mieszkaniach. Przy obostrzonym reżimie sanitarnym udało nam się również przeprowadzić wymagane prawem przeglądy budynków oraz zadbać o otoczenie wokół budynków.
Po długim okresie przerwy w procesie inwestycyjnym rozpoczęto budowę garaży przy ul. Laubitza. Liczymy na to, że przynajmniej częściowo rozwiązany zostanie problem braku miejsc parkingowych.
Kontynuujemy współpracę z PSS „Społem” Gniezno, czego efektem jest m.in. zmodernizowany sklep w budynku Spółdzielni przy ul. Budowlanych 2. Dobrze układa się również współpraca z bankiem spółdzielczym obsługującym naszych członków oraz z Prezydentem Miasta Gniezna. Tomaszem Budaszem.
Zasoby spółdzielni
· 231 nieruchomości mieszkalnych,
· 33 nieruchomości lokali użytkowych
· 45 nieruchomości garażowych,
· 5 nieruchomości gruntowych,
(nie przypisanych do budynków mieszkalnych)
· 9238 administrowanych mieszkań ze wspólnotami,
· 268 lokali użytkowych,
· 1164 garaży
· 21 wspólnot,
Nasze zasoby są coraz starsze, w związku z czym potrzebne są coraz większe środki na wykonanie niezbędnych remontów. Nie bez znaczenia są też rosnące ceny usług oraz obostrzenia związane z pandemią. Dlatego też z uznaniem należy przyjmować inicjatywy poszczególnych budynków zmierzające do podwyższenia odpisów na fundusz remontowy. Coraz większa jest świadomość mieszkańców, że to od nich zależy jak będą mieszkać i jak będzie wyglądał ich budynek.
Każdy z budynków spółdzielczych tworzy wspólnoty, a wszystkie wspólnoty spółdzielnię. To, jacy jesteśmy i będziemy zależy od każdego z nas. Od naszego zaangażowania i pracy na rzecz rozwoju naszej lokalnej społeczności.
Gnieźnieńska SM działa na terenie Gniezna, Kłecka, Pobiedzisk. Administruje również 21 wspólnotami w Gnieźnie, Fałkowie i Dziekanowicach .
Spółdzielnia kieruje 2 osobowy Zarząd. Zatrudniamy 75 osób (w tym Zarząd i cześć gospodarzy domów). Współpracuje z nami kilkadziesiąt firm.
Serdecznie dziękujemy wszystkim samorządom, które w tym trudnym okresie współpracują z administracją spółdzielni i przyczyniają się do dbałości o nasze wspólne dobro.
Dziękujemy również mieszkańcom, którzy ze zrozumieniem podeszli do sytuacji kryzysowej i interweniowali tylko w szczególnych sytuacjach.
W tym trudnym okresie wielu z nas przeżywa ciężkie chwile, traci bliskich i znajomych. Miejmy nadzieję, że to szybko minie na nowo będziemy mogli otworzyć się na świat i złączyć swoje podzielone zarazą rodziny.
Pandemia oraz gwałtowne zmiany społeczne zachodzące w naszym kraju, w tym dojście do głosu pokolenia internetowego, które stworzyło sobie własna społeczność i własny obraz świata mogą w najbliższych latach przynieść sporo zmian. Mogą zburzyć porządek i wartości na których się wychowaliśmy. Wielu z nas cieszyło się ,że daje swoim dzieciom coś, czego sami nie rozumieją. Dzisiaj muszą obserwować, jakie będą skutki ich decyzji. Miejmy nadzieję, że zmiany pójdą jednak w dobrym kierunku i przyczynią się do dalszego sprawiedliwego rozwoju naszego kraju. r.k.
FOTO: archiwum GSM