Jak rozsądnie korzystać z ciepła?
Zwróć uwagę na to, aby temperatura w pomieszczeniach była stała. Nie doprowadzaj do wychłodzenia żadnej części mieszkania. Warto ustawić taką temperaturę, która najbardziej Ci odpowiada.
Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza. Zalecana wilgotność to między 40% a 60%. Optymalna wilgotność zapewnia mniejsze zużycie ciepła.
Sprawdź, czy okna i drzwi w Twoim mieszkaniu są szczelne – jest to bardzo ważne, ponieważ największe straty ciepła wynikają właśnie z nieszczelności.
Monitoruj wysokość temperatury. Rekomendowana temperatura w mieszkaniu waha się pomiędzy 18 a 21 stopni Celsjusza.
Wietrz mieszkanie krótko, ale za to ekonomicznie. Szeroko otwarte okna po obu stronach mieszkania zapewnią dobrą wymianę powietrza, jednak nie może ona trwać zbyt długo.
Nie zasłaniaj kaloryferów ciężkimi zasłonami czy meblami. Blokują one odpowiednie rozprzestrzenianie się ciepła.
Pamiętaj o słońcu – jest ono naturalnym źródłem ciepła. Gdy na dworze wychodzi słonko, odsłoń rolety i pozwól mu nagrzewać wnętrze mieszkania.
Wspólnie możemy więcej – zamykaj okna na klatkach schodowych i w piwnicy, dbaj o domykanie drzwi do klatki. Ogrzewanie części wspólnych również kosztuje, a obciąża wszystkich mieszkańców. Dodatkowo niska temperatura na klatce schodowej przenika do Twojego mieszkania.
Źródło: Fordońska SM